Subscribe to RSS
banner

Takim i 5 partive të Qendrës së djathtë në Durrës

Qyteti i Durrësit ka qenë ndalesa e dytë e ‘Forumit për zgjedhje të lira’, i organizuar nga ‘Grupimi i Qendrës së Djathtë’.

Aleatët e Partisë Demokratike, Vangjel Dule, Dashamir Shehi, Nard Ndoka, Fatmir Mediu  dhe Agron Duka, kanë zhvilluar një bashkëbisedim mbi situatën në vend me strukturat dhe simpatizantët e partive që drejtojnë.

Krerët e partive opozitare, me qëndrimin e unifikuar për zgjedhje të lira dhe të ndershme, kanë sqaruar arsyet pse kanë ndërmarrë këtë nismë dhe, gjithashtu, kanë njohur mbështetësit e tyre me ‘Platformën për marrëveshje kushtetuese’ me 12 pika të prezantuar këtë të hënë, të cilën e shohin si një pikënisje për zgjidhjen e krizës politike dhe institucionale që ka kapur vendin.

Në unison edhe me qëndrimin e Presidentin e Republikës, të cilit, paritë e Qendrës së djathtë, i kanë kërkuar të thërrasë një tryezë politike me përfaqësues të opozitës dhe mazhorancës, deklarojnë se:

‘Zgjedhjet pa opozitën përbëjnë një rrezik të madh për stabilitetin e vendit si dhe cenojnë pluralizmin politik. Dalja nga kjo krizë mund të vijë vetëm nëpërmjet një marrëveshje afatgjatë, me tëcilën tëndërmerren ndryshime kushtetuese që do të kufizojnë dhe kontrollojnë autoritetin e pushtetarëve. Që do të krijojë më shumë hapësira dhe respektim të plotë për liritë dhe të drejtat e qytetarëve, një ligj zgjedhor me lista të hapura, kufizimi i mandateve, reformë kushtetuese dhe administrative’.

Ata u e mbyllën takimin duke u bërë thirrje qytetarëve të angazhohen në moslejimin e zgjedhjeve farsë si dhe t’i bashkohen protestës së opozitës në datën 11 maj.

 

57388262_328314417879163_6856607240124628992_n

58842304_610407109476531_4500201341871718400_n

58961719_240681660126187_7697548651131830272_n

59332381_413110909276641_6726130716402253824_n

59376137_2187165774723837_8782929669000265728_n

 

0 comments

Other articlesgo to homepage

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule denoncon hetimet farsë të dhjetëra pjesëtarë të MEG për vepra terroriste

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule denoncon hetimet farsë të dhjetëra pjesëtarë të MEG për vepra terroriste

DEKLARATË PËR MEDIA Ditët e fundit Prokuroria e Krimeve të Renda po thërret dhjetëra pjesëtarë të Minoritetit Etnik Grek në cilësinë e personave ndaj të cilëve zhvillohen hetime për veprën penale të parashikuar nga Neni 50 (vepra terroriste kundër përfaqësuesve të shtetit dhe të Partisë së Punës të Shqipërisë ose kundër personave të tjerë për

Takim i 5 partive të Qendrës së djathtë në Lezhë

Takim i 5 partive të Qendrës së djathtë në Lezhë

Lezha ishte ndalesa e radhës e ‘Grupimit të qendrës së djathtë’. Krerët e 5 partive aleate të Partisë Demokratike, Vangjel Dule i PBDNJ, Fatmir Mediu i PR, Agron Duka i PAA, Nard Ndoka i PDK, dhe Dashamir Shehi i LZHK   zhvilluan një bashkëbisedim të hapur me strukturat dhe mbështetësit e partive që drejtojnë. Në

Forumi i 5 partive të opozitës: Zgjedhje të lira vetëm me qeveri tranzitore

Forumi i 5 partive të opozitës: Zgjedhje të lira vetëm me qeveri tranzitore

Pas Tiranës dhe Durrësit, ‘Forumi për zgjedhje të lira’, i organizuar nga ‘Grupimi i Qendrës së Djathtë’, është ndalur në qytetin e Fierit. Aleatët e Partisë Demokratike,kreu i LZHK-së Dashamir Shehi, kreu i PDK-së Nard Ndoka,kreu i PR-së Famtir Mediu Mediu, kreu i PBDNJ Vangjel Dule dhe kreu i PAA-së Agron Duka, kanë zhvilluar një

Kërkohet ridimensionimi i politikave për të drejtat e minoriteteve

Kërkohet ridimensionimi i politikave për të drejtat e minoriteteve

DEKLARATË PËR MEDIA Kryetari Në vazhdim të qëndrimit tonë publik të shprehur në deklaratën e përbashkët  me Bashkimim Demokratik të minoritetit etnik Grek  OMONOIA:   1. Dëshirojmë edhe njëherë të shprehim indinjatën tonë dhe të dënojmë me forcë aktin vandal të heqjes së tabelave dy gjuheshe në Bashkine Finiq. Ky akt përben shkelje flagrante të

PBDNJ – OMONOIA: KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI 5 Maj 2019

PBDNJ – OMONOIA: KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI 5 Maj 2019

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek ΟΜΟΝΟΙΑ  Partia Bashkimi Për të Drejat e Njeriut     E Diel 5 Maj 2019   KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI   Lënda: Provokim i rëndë nga Qeveria Rama shkatërrimi i tabelave dygjuhëshe të orientimit në zonën e Vurgut.   Brenda errësirës së natës, mekanizmi shtetëror, nën mbulimin e një force

read more

Contacts and information

Social networks

Most popular categories

Buy This Theme
© 2011 Gadgetine Wordpress theme by orange-themes.com All rights reserved.