Subscribe to RSS
banner

Forumi i 5 partive të opozitës, ndryshim të kodit zgjedhor dhe krijimin e listave të hapura

Pas marrëveshjes me Partinë Demokratike, partitë aleate historike të kësaj force politike organizuan një forum të përbashkët ku në fokus ishte domosdoshmëria për zgjedhje të lira. Kryetarët e PBDNJ-së,PR-së, PAA-së, PDK-së, LZHK-së   kërkuan ndryshim të kodit zgjedhor dhe krijimin e listave të hapura për zgjedhjet e përgjithshme. Diskutime të tilla do të shtrihen edhe në qarqe të tjera.

Aleatët historikë të Partisë Demokratike, kërkojnë ndryshim të kodit zgjedhor dhe lista të hapura në zgjedhjet e përgjithshme.

Këto propozime u materializuan në një forum që 5 partitë organizuan në kryeqytet, si pjesë e vijimit të platformës së firmosur me Partinë Demokratike.

Kështu, PBDNJ,PR, PAA, PDK, LZHK,  thanë se kandidatët për deputetë nuk duhet të zgjidhen më nga lideri politik.

 

Dule: Me shikimin kritik për arritjet e politikës së jashtme, dy do të ishin stacionet më të rëndësishme. Stacioni i parë është anëtarësimi në NATO, natyrisht që këtu nuk nënvlerësoj anëtarësimin në KiE.

Mediu: Unë besoj se gjithsecili nga ju që është këtu beson tek vetja, beson tek marrëdhënia që kemi krijuar dhe ne po përpiqemi të krijojmë një marrëdhënie me njëri-tjetrin për të qenë efektivë në politikë, për ti shërbyer gjithë opozitës dhe një suksesi të Shqipërisë.

Shehi: Kush ka hyn në kalë me zor zbret, por do ta detyrojmë me vullnetin tonë dhe propozimin pozitiv që do ti ofrojmë shqiptarëve.

Duka: Besoj se ju e dini që faktori kryesor që sjell një hemorragji të vazhdueshme është ekonomia.

Ndoka: Ne kemi një bashkëpunim politik prej vite për kauzën tonë të përbashkët.

Ky lloj formati, i nisur në Tiranë, do të vijojë në të gjitha qarqet e vendit si pjesë e aksionit opozitar.

 

 

 

V-D-KRYETARI 1

V-D-KRYETARI 2

V-D-KRYETARI 3

V-D-KRYETARI 4

V-D-KRYETARI 5

V-D-KRYETARI 6

V-D-KRYETARI 7

V-D-KRYETARI 8

V-D-KRYETARI 9

V-D-KRYETARI 10

V-D-KRYETARI 11

V-D-KRYETARI 12

 

 

 

0 comments

Other articlesgo to homepage

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule denoncon hetimet farsë të dhjetëra pjesëtarë të MEG për vepra terroriste

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule denoncon hetimet farsë të dhjetëra pjesëtarë të MEG për vepra terroriste

DEKLARATË PËR MEDIA Ditët e fundit Prokuroria e Krimeve të Renda po thërret dhjetëra pjesëtarë të Minoritetit Etnik Grek në cilësinë e personave ndaj të cilëve zhvillohen hetime për veprën penale të parashikuar nga Neni 50 (vepra terroriste kundër përfaqësuesve të shtetit dhe të Partisë së Punës të Shqipërisë ose kundër personave të tjerë për

Takim i 5 partive të Qendrës së djathtë në Lezhë

Takim i 5 partive të Qendrës së djathtë në Lezhë

Lezha ishte ndalesa e radhës e ‘Grupimit të qendrës së djathtë’. Krerët e 5 partive aleate të Partisë Demokratike, Vangjel Dule i PBDNJ, Fatmir Mediu i PR, Agron Duka i PAA, Nard Ndoka i PDK, dhe Dashamir Shehi i LZHK   zhvilluan një bashkëbisedim të hapur me strukturat dhe mbështetësit e partive që drejtojnë. Në

Forumi i 5 partive të opozitës: Zgjedhje të lira vetëm me qeveri tranzitore

Forumi i 5 partive të opozitës: Zgjedhje të lira vetëm me qeveri tranzitore

Pas Tiranës dhe Durrësit, ‘Forumi për zgjedhje të lira’, i organizuar nga ‘Grupimi i Qendrës së Djathtë’, është ndalur në qytetin e Fierit. Aleatët e Partisë Demokratike,kreu i LZHK-së Dashamir Shehi, kreu i PDK-së Nard Ndoka,kreu i PR-së Famtir Mediu Mediu, kreu i PBDNJ Vangjel Dule dhe kreu i PAA-së Agron Duka, kanë zhvilluar një

Kërkohet ridimensionimi i politikave për të drejtat e minoriteteve

Kërkohet ridimensionimi i politikave për të drejtat e minoriteteve

DEKLARATË PËR MEDIA Kryetari Në vazhdim të qëndrimit tonë publik të shprehur në deklaratën e përbashkët  me Bashkimim Demokratik të minoritetit etnik Grek  OMONOIA:   1. Dëshirojmë edhe njëherë të shprehim indinjatën tonë dhe të dënojmë me forcë aktin vandal të heqjes së tabelave dy gjuheshe në Bashkine Finiq. Ky akt përben shkelje flagrante të

PBDNJ – OMONOIA: KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI 5 Maj 2019

PBDNJ – OMONOIA: KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI 5 Maj 2019

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek ΟΜΟΝΟΙΑ  Partia Bashkimi Për të Drejat e Njeriut     E Diel 5 Maj 2019   KOMUNIKATË E JASHTËZAKONSHME SHTYPI   Lënda: Provokim i rëndë nga Qeveria Rama shkatërrimi i tabelave dygjuhëshe të orientimit në zonën e Vurgut.   Brenda errësirës së natës, mekanizmi shtetëror, nën mbulimin e një force

read more

Contacts and information

Social networks

Most popular categories

Buy This Theme
© 2011 Gadgetine Wordpress theme by orange-themes.com All rights reserved.