Subscribe to RSS
banner

Kreu i PBDNJ, Dule : Jemi vendi me standardet më të ulëta të respektimit të minoriteteve

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule ka reaguar pas thirrjes së Këshillit të Europës për regjistrimin e minoriteve. Dule tha se ky është një realitet i hidhur në Shqipëri.

Ndërsa i kërkoi qeverisë të instituticionalizojë një dialog permanent mes strukturave shtetërore dhe qeveritare për plotësimin e kuadrit ligjor për të drejtat e minoriteteve.

‘Në shtetin tonë nuk respektohen në masën që i kërkohen të drejtat e pjesëtarëve të minoriteteve etnike. PBDNJ i drejtohet qeverisë por edhe klasës politike në vendin tonë se Shqipëria ka nevojë për instituticionalizimin e një dialogu permanent dhe të sinqertë midis strukturave shtetërore dhe qeveritare me qëllim që të plotësojë kuadrin ligjor, të amendojë dhe ta përmirësoj atë që të përputhet me standardet e respektueshme në juridiksionin e Këshillit të Evropës dhe Bashkimit Europian.

Të ngrihen të gjitha instrumentet e nevojshme në nivel lokal dhe qendror që do mundësojnë këtë dialog por edhe implementimin e legjislacionit. Duhet kultivuar ai vullnet politik, i cili në masë të konsiderueshme mbetet negativ ose inekzistencë në lidhje me respektimin e të drejtave të minoriteteve. Fatkeqësisht jemi vendi me standardet e të ultë të respektimit të drejtave të tyre.

Themeli i respektimit të të drejtave është njohja e të drejtës së vetëdeklarimit. Ne jemi të gatshëm për të marrë iniciativat e duhura dhe të shtrijmë dorën për të gjithë ata aktorë dhe faktorë që interesohen për përmirësimin e standardeve te drejtave të pjesëtarëve të minoriteteve’, u shpreh kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule.

0 comments

Other articlesgo to homepage

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD. Vangjel Dule deklaratë për mediat

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD. Vangjel Dule deklaratë për mediat

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD. Vangjel Dule deklaratë për mediat  

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD

PBDNJ firmos marrëveshjen për krijimin e koalicionit opozitar me PD               

Vangjel Dule: 30 qershori kohë politike me pasoja për vendin, e domosdoshme zgjidhja   

Vangjel Dule: 30 qershori kohë politike me pasoja për vendin, e domosdoshme zgjidhja  

Opozita vijon aksionin e saj radikal duke këmbëngulur në largimin nga posti te kryeministri, Edi Rama.  Ndërkohë ditët e fundit lëvizjet e opozitës tregojnë se ajo po shkon drejt bojkotit të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.  Siç e bëri të ditur kryetari i PD, Basha, protesta e radhës do të jete ditën e enjte, përpara

Kryetari i  PBDNJ-së  Z. Vangjel Dule i ftuar në A2CNN [VIDEO]

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule i ftuar në A2CNN [VIDEO]

I ftuar në A2CNN pas takimeve me delegacionin e Parlamentit Evropian, kreu i PBDNJ-së komentoi edhe këtë situatë të re në skenën politike. “Ne nuk bashkohemi me individë, nuk jemi në opozitë sepse është PD-ja në opozitë, jemi në opozitë sepse është Edi Rama në qeverisje që nëpërkëmbur çdo nocion dhe praktike të një demokracie”,

Vangjel Dule: Seanca plenare e datës 26 shkurt  ishte provokim

Vangjel Dule: Seanca plenare e datës 26 shkurt ishte provokim

Seancën e djeshme në Parlament, ku u miratuan dy vendime të rëndësishme që kanë të bëjnë me strukturën e dy institucioneve të reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule e cilësoi provokative, në një kohë kur opozita protestonte jashtë parlamentit. I ftuar në

read more

Contacts and information

Social networks

Most popular categories

Buy This Theme
© 2011 Gadgetine Wordpress theme by orange-themes.com All rights reserved.