Subscribe to RSS
banner

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule: Duhet një ekspertizë e përbashkët nga Shqipëria dhe Greqia

 

Kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule në një deklaratë për gazetarët, pas vizitës në familjen e të ndjerit, Dule u shpreh se hetimi duhet të jetë transparent. Për këtë tha ai, duhet një ekspertizë e përbashkët nga Shqipëria dhe Greqia

Pikë së pari në këto momente ajo që mbizotëron janë ngushëllimet dhe mbështetja për vajzën 13 vjeçare të të ndjerit, për të emën, të atin, të gjithë familjarët.

Së dyti një lutje për të gjithë të respektojmë kodin shekullor të respektit për vdekjen e cila ka mbizotëruar në të gjitha fazat e të jetës njërëzore që në lindjen e saj.

Së treti dëshiroj që të theksojmë thirrjen tonë për gjakftohtësi, por të demonstrojmë  vendosmëri se kjo çështje duhet zbardhur në të gjitha detajet e saj me të gjithë transparencën e mundshme. Ka shumë pikëpyetje që e bëjnë atë edhe me delikate. Si nisi konflikti dhe nga u provokua? Mbetet ende pa përgjigje. Cilat ishin rrethanat dhe nga  kush u mor vendimi për të dhënë një zgjidhje fatale, ndërkohë që ekzistonin me sa shprehen specialistë më të cilët jemi këshilluar, edhe alternativa të tjera që do të garantonin jetën. Prioritet i parë dhe i fundit në çdo operacion policie, me përjashtim të vendit të Kim Jong Un-it është shpëtimi i jetëve në radhëve të parë të atyre që operojnë, të forcave të rendit dhe së dyti të atij ndaj të cilit operojnë. Gjë që mesa duket është shkelur në rastin konkret.

Një çeshtje tjetër, të cilën do t’ju lutesha të mos beheshit palë të atyre mediave edhe të atyre kolegëve tuaj që në momentin e parë pa ndodhur ende fatalja nisën një recital lajmesh FAKE dhe ndjenjash pseudonacionaliste anti greke, është momenti i përgjegjësisë, është momenti i civizimit, është momenti i drejtësisë edhe  së vertetës.

Policia e ka vënë vetë në pikëpyetje operacionin e saj të djeshëm. Duhet që të jemi të ndërgjegjshëm për pikëpyetjet që si në këtë rast, por edhe në rastet të tjera, çdo qyetar ka për policinë e vendit tonë. Në këto kushte është e domosdoshme që duke qenë se kemi edhe rastin e nënshtetësisë për të ndjerin, që ekspertiza mjeko-ligjore të jetë e përbashkët edhe me një ekspert nga shteti grek ku në të njëttin kohë ishte shtetas. Por në të njëjtën kohë kërkohet që këtij procesi t’i jepet besueshmëria të ketë garancinë dhe mendimin dhe vlerësimin e ekspertëve europianë.

 

 

Burimi: oranews.tv/

Video: www.faxweb.al

0 comments

Other articlesgo to homepage

Kreu i PBDNJ, Dule : Jemi vendi me standardet më të ulëta të respektimit të minoriteteve

Kreu i PBDNJ, Dule : Jemi vendi me standardet më të ulëta të respektimit të minoriteteve

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule ka reaguar pas thirrjes së Këshillit të Europës për regjistrimin e minoriteve. Dule tha se ky është një realitet i hidhur në Shqipëri. Ndërsa i kërkoi qeverisë të instituticionalizojë një dialog permanent mes strukturave shtetërore dhe qeveritare për plotësimin e kuadrit ligjor për të drejtat e minoriteteve. ‘Në shtetin tonë

Vangjel Dule: 30 qershori kohë politike me pasoja për vendin, e domosdoshme zgjidhja   

Vangjel Dule: 30 qershori kohë politike me pasoja për vendin, e domosdoshme zgjidhja  

Opozita vijon aksionin e saj radikal duke këmbëngulur në largimin nga posti te kryeministri, Edi Rama.  Ndërkohë ditët e fundit lëvizjet e opozitës tregojnë se ajo po shkon drejt bojkotit të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.  Siç e bëri të ditur kryetari i PD, Basha, protesta e radhës do të jete ditën e enjte, përpara

Kryetari i  PBDNJ-së  Z. Vangjel Dule i ftuar në A2CNN [VIDEO]

Kryetari i PBDNJ-së Z. Vangjel Dule i ftuar në A2CNN [VIDEO]

I ftuar në A2CNN pas takimeve me delegacionin e Parlamentit Evropian, kreu i PBDNJ-së komentoi edhe këtë situatë të re në skenën politike. “Ne nuk bashkohemi me individë, nuk jemi në opozitë sepse është PD-ja në opozitë, jemi në opozitë sepse është Edi Rama në qeverisje që nëpërkëmbur çdo nocion dhe praktike të një demokracie”,

Vangjel Dule: Seanca plenare e datës 26 shkurt  ishte provokim

Vangjel Dule: Seanca plenare e datës 26 shkurt ishte provokim

Seancën e djeshme në Parlament, ku u miratuan dy vendime të rëndësishme që kanë të bëjnë me strukturën e dy institucioneve të reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule e cilësoi provokative, në një kohë kur opozita protestonte jashtë parlamentit. I ftuar në

Kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule në emisionin “I Ftuari” të Endri Xhafos në A2 CNN [Vid.]

Kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule në emisionin “I Ftuari” të Endri Xhafos në A2 CNN [Vid.]

Kryetari i PBDNJ-së Vangjel Dule në emisionin “I Ftuari” të Endri Xhafos në A2 CNN 31/01/2019          

read more

Contacts and information

Social networks

Most popular categories

Buy This Theme
© 2011 Gadgetine Wordpress theme by orange-themes.com All rights reserved.